Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSTRAVSKÁ  BAGDETA


Názvy dle ES : N - Ostrauer Bagdette, F - Bagadais d´ Ostrava, A -OstravaBagdad. Zařazení v seznamu plemen ES : holubi bradavičnatí č.109                                      Původ : Česká republika, město Ostrava a okolí.

Plemenné znaky
Holub silné tělesné stavby, vzpřímený, na vyšších nohách. Typickým znakem plemena je křivka krku ve tvaru písmene S, kterou tvoří profil hlavy se zobákem, dozadu prohnutý týl a vpředu vystupující krční obratle a nasazení krku ke hrudi. Dále je charakteristický dobře znatelný lalůček na spodní straně krku, a na horní části hrudi na obě strany kolmo rozčísnutá náprsenka.
Posuzování
Celkový dojem - tělesné tvary - stavba a držení těla - tvar hlavy a krku - délka nohou a postoj - oči, obočnice - ozobí - náprsenka - barva a kresba.

Exteriér

Hlava : je úzká, delší s nižším čelem, na temeni mírně plochá, záhlaví je vyvinuté a velkým obloukem navazuje na týl. U samců je vyvinutější.
Oči : velké, perlové, rázy s bílou hlavou mají oči tmavé. Obočnice široké, hladké, světlé, na zadní straně mírně otevřené, nepřevyšují temeno hlavy. U starších holubů jsou vyvinutější, vrásčité.
Zobák : je poměrně silný, středně dlouhý, dolu klopený a tvoří s čelem nepřerušenou křivku. Černé a modré rázy mají zobák tmavý, červené rohový, ostatní světle narůžovělý. Ozobí je delší, dobře vyvinuté, hladké s bílým popraškem, u starších holubů mírně vrásčité.
Křídla : jsou delší, lehce přitažená k tělu, leží na ocase a nekříží se. Ohbí křídel jsou výrazná, mírně vystouplá v před a odstávající.
Ocas :je delší, úzký, nesený v línii hřbetu a lehce se dotýká země.
Opeření : krátké, hladké a přiléhavé. Na spodní části krku a horní části hrudi je pernatá náprsenka, svisle rozčísnutá na obě strany.
Nohy : jsou vysuké, neopeřené, běháky jsou červené, holeň je nápadně vystouplá, barva drápků se shoduje s barvou zobáku. Postoj je vysoký, vzpřímený.
Krk : nasazení krku na trupu je středně silné. Krk je poměrně slabý, dlouhý, esovitě zahnutý s dopředu vystouplým ohryzkem. Hrdlo je krátké a je vyplněno znatelným lalůčkem ( žilkou ) začínajícím u kořene zobáku a končící pod dolní části hrdla.
Postava : větší, kostnatá, s vystouplou hrudní kosti a se vztyčenou hrudí. Záda se prudce svažují dolů. Držení těla je elegantní a hrdé.

Barva a kresba
Hodnocení barvy a kresby není přikládaná důležitost.

Rázy
Kapratí, pruhoví, tygři, straky,bělohrotí ( 3 - 9 bílých letek ) všechny v barvách tzv. poštovní řady.

Vady

Výlukové
- krátká kostkovitá hlava, chybějící náprsenka.
Velké - chybný tvar hlavy a zobáku, chybějící lalůček, krátký a silný krk, chybějící esovitost krku, nevýrazný ohryzek, vadné držení těla, hrubé a přerostlé obočnice a ozobí, krátké nohy a malá postava.
Malé - prokrvená duhovka, nezřetelné a nevystupující ohbí křídel, náznak opeření nohou, svěšená křídla, široký ocas, vadná struktůra peří.

Kroužek  č. 9